Wycieraczki samochodowe – pióra

Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności z wnętrza pojazdu, zdecydowanie powinieneś zadbać o pióra wycieraczek. Stanowią one bardzo istotny element każdego auta dlatego należy okresowo je wymieniać (min. 2 razy do ciągu roku). Pióra wycieraczek to cienkie, długie, gumowe paski, które są rozciągnięte na uchwycie z plastiku lub metalu. Wycieraczki przemieszczają się mechanicznie po zewnętrznej części szyby samochodu i w ten sposób usuwają zabrudzenia.

Pióra wycieraczek – jak wymienić?

Pióra przedniej wycieraczki wymienia się parami, jako jeden element. Kupując nowe pióra należy zwrócić uwagę na wymogi producenta auta a także na ich długość. Wymienia się je poprzez podniesienie ramion wycieraczki z szyby i wyciągnięcie piór z zaczepów. Następnie stosuje się klipsy mocujące, aby uniemożliwić piórom zsunięcie się podczas pracy. Jeśli wymiany dokonujemy po okresie zimowym, najlepiej przesmarować przegub i sprężynę ramienia wycieraczki aby przywierały lepiej do szyby.

Pióra wycieraczek i ich rodzaje

Możemy wyróżnić dwa rodzaje piór wycieraczek: klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe („banany”). Tradycyjne wycieraczki mają metalowy stelaż do którego przymocowana jest guma robocza. Funkcją stelaża jest dociskanie gumy do powierzchni szyby. ”Banany” mają hybrydową konstrukcję, a stelaż wycieraczki jest połączony z częścią gumową. Wybierając wycieraczki dobrze mieć pewność, że sprężyna ramienia przyciska pióro do powierzchni szyby wystarczająco mocno.