Ubranko do chrztu – tradycja a nowoczesność

Białe ubranka do chrztu symbolizują uwolnienie naszej pociechy z grzechu pierworodnego i bycie nowym członkiem wspólnoty wiernych. Przypomnijmy co symbolizuje ten rytuał i w jakich sklepach można kupić idealne akcesoria na tego typu uroczystość.

Czym powinno cechować się ubranko do chrztu?

Pierwszym rytuałem, który włącza dziecko do religijnej społeczności jest chrzest. W naszej kulturze przyjmuje się, że to osoba podająca dziecko kupuje ubranka do chrztu. Odświętna szatka jest przeważnie biała, ma wyszyte także imię dziecka oraz czasami dzień uroczystości. Biel symbolizuje pokorę, niewinność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Dawniej ubranko do chrztu było w formie białej alby, lecz dzisiejsze trendy są wyjątkowo różnorodne. Wśród najchętniej wybieranych szatek przeważają małe marynarki, delikatne sukienki, rozczulające szydełkowe buciki. Rodzice nierzadko kupują też małe krawaty, kunsztowne nakrycia głowy, manualnie zdobione narzutki.

Czy w sklepach on-line można kupić ubranko do chrztu?

W sklepach internetowych nabędziemy różnorodny asortyment szatek. Tam ubranka do chrztu są nawet 15% tańsze niż w tradycyjnych butikach. Możemy w nich znaleźć całe komplety, posiadające kilka części (na przykład śpioszki, garniturek, spodenki). Jeśli chodzi o barwy, to przeważają écru, złoty, pastele, ale opiekunowie stawiają też na intensywniejsze detale (takie jak fioletowe krawaciki u chłopców). Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby ubranko do chrztu nie było zbyt krzykliwe.