Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i odtąd towarzyszą nam w różnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w muzeach i na wystawach, ale też w przestrzeni publicznej: na ulicach i placach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W tym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w miejscach publicznych

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają ogromne wartości artystyczne oraz estetyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane w parkach, na ulicach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w większości polskich miejscowości. Poza tym częstokroć można spotkać je także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Figury z brązu. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane powyżej przykłady dotyczą w głównej mierze dużych, nieruchomych dzieł. Jednakże jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to niewielkie prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to przykładowo statuetki, nagrody na laureatów turniejów czy popiersia na zamówienie. Projektodawcy różnego rodzaju konkursów albo zawodów sportowych mają całkiem proste zadanie, ponieważ zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest dużym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu artyście.