Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość światła docierających do pomieszczeń. Zazwyczaj do zasłaniania okien używa się zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach często wybieramy rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych lub okiennych. W wielu z nich zakupimy także wszelkie niezbędne akcesoria, tj. karnisze metalowe, kółka z żabkami, rozety czy wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym miejscu jesteśmy w stanie złożyć cały zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na takich roletach łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ zrobione są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – o czym pamiętać

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i często zdarza się, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie obliczyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, poza tym będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc fachowca.