Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkierem określamy typ cegły dekoracyjnej, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest współcześnie tak szeroko wykorzystywana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła dekoracyjna o szerokim zastosowaniu

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat stosuje się jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin lub płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest stosowany też na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne elementy budynków i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku domów wzniesionych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i nie jest podatna na negatywne czynniki zewnętrzne – deszcz, niską temperaturę, promieniowanie słoneczne czy śnieg. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc latami w doskonałym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają również inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, iż są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – doskonale będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych sklepach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.