Tradycyjne maty grzewcze, wyposażone w system kabli elektrycznych, posiadają sporo wad. Najważniejsze to dość niska efektywność oraz mała elastyczność, sprawiająca, że ich zastosowanie na nierównych nawierzchniach jest problematyczne, a niekiedy też niemożliwe. Minusów tych nie mają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Ze względu na to, że w warstwie molekularnej cechują się spójną strukturą, posiadają większą oporność (przez co szybciej się grzeją) oraz pobierają mniej prądu. Ta cecha również pozwala na zastosowanie ich w przypadku różnych materiałów. Jakie więc atuty oprócz tego mają tego typu maty grzewcze? Kiedy są używane?
Maty grzewcze – atuty
Mały opór sprawia, że karbonowe maty grzewcze bywają nanoszone na rozmaite powierzchnie – od tkanin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa sztuczne. Wyroby wyposażone w karbonowe maty grzewcze posiadają takie same cechy eksploatacyjne, jak te nie posiadające żadnej maty. Maty grzewcze z karbonu pobierają energię o małym napięciu, dzięki czemu gwarantują ochronę użytkowników – również w kontakcie z wodą nie są zagrożeniem. Powinniśmy też wspomnieć o tym, że tego rodzaju maty zapewniają równomierne rozprowadzenie energii, a dzięki temu wygodę eksploatacji wyposażonych w nie produktów.
Zastosowania mat grzewczych
Gdzie zatem stosowane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je wytwórcy sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Oprócz tego wykorzystywane są także w akcesoria domowych i meblach – z ich użyciem produkowane są na przykład ogrzewane fotele. Karbonowe maty bywają też wykorzystywane do produkcji sprzętu badawczego, militarnego i maszyn transportowych – między innymi wentylacji, ogrzewanych foteli do aut, jak również ogrzewania wagonów w pociągach i podzespołów narażonych na chłód.