Kantar dla konia – charakterystyka

Szukasz kantara dla konia? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego powinien on być dobrany do wielkości i zarysu głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego obtarć. Jak więc znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sklepach dostępne są przeróżne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są polecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większy komfort dają kantary podszywane – np. syntetycznym bądź naturalnym futerkiem, które można zdjąć celem konserwacji. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni huculskich, wielkopolskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]