Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Znajdź obrączki Kraków

Dla wielu ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy młodą parę do końca życia, a znakiem ich miłości, oddania i wierności są obrączki ślubne.

Historia oraz wierzenia związane z obrączkami

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak np. w Egipcie, w Czechach, we Francji czy w USA, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają oraz mierzą obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja powiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się delikatniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź czy stal), które reprezentowały potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania używa się najczęściej platyny i złota, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź ważny dla młodej pary cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]