Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Jeśli chcesz zamówić toczek jeździecki, skieruj się tutaj

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jazdy konnej można kupić 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki do jazdy konnej? Co lepsze?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest najczęściej wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednakże tak solidnej protekcji jak kask, dlatego rekomendowany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowych sportowców, który ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy wyborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować odpowiednimi atestami oraz pozwalać na regulację rozmiaru lub być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask nie warto także iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszym mieście nie dostaniemy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]