Baty i palcaty jeździeckie

Dowiedz się, gdzie zamówić palcaty, wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kompletując odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najważniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, poskramiania konia czy w trakcie turniejów, niezbędne jest stosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Wyróżnia się parę kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Przy jego użyciu trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że dobrze trzyma się ręki w każdych warunkach. Zazwyczaj są składane, ale spotykane są również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Wykorzystuje się go podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, że stosuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jeździec nie może wyegzekwować od zwierzęcia stosownego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to ok 60-75 cm. Zakończony jest przeważnie skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz nakłania go do określonego działania. Palcatem trąca się łagodnie zwierzę w łopatkę, stąd też jest on tak krótki.

Batów oraz palcatów z umiarem

Szpicrut i batów jeździeckich niezmiernie łatwo nadużyć, tym samym powinno się za każdym razem używać ich rozważnie. Zbyt silny cios może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie zwierzę stanie się bardziej niepokorne bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z cierpieniem. Jeśli palcat bądź bat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia to znaczy, iż jeździec uderzył z pewnością zbyt mocno.

W trakcie jazdy baty i palcaty trzymamy w ten sposób, żeby były ułożone równolegle z wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zakładać jej aż do nadgarstka, gdyż w przypadku potencjalnego upadku jeździec naraża się na obrażenia.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]