Reflektory – krótki poradnik dla kierowców

Jeśli światła tylne służą przede wszystkim do polepszenia bezpieczeństwa na ulicy, to przednie mają znacznie więcej zastosowań. Nie tylko zawiadamiają pozostałych kierowców o naszej pozycji na drodze, ale także nocą oświetlają szosę poza terenem zabudowanym – w ogromnym stopniu zależy zatem od nich bezpieczeństwo pasażerów. Trzeba więc odpowiednio się o nie zatroszczyć – znacznie ograniczymy tak prawdopodobieństwo kolizji po zmroku. Jak zagwarantować ich wytrzymałość? Jak regularnie wykrywać wszelkie usterki?

Reguluj reflektory

Efektywność reflektorów zależna jest zwłaszcza od ich prawidłowego wyregulowania. Niestety niewielu właścicieli aut o to dba, zaś niektóre statystyki wskazują, iż tylko 1% z nich posiada prawidłowo wypoziomowane światła. Samodzielne ustawienie lamp rzeczywiście potrafi spowodować niemałe trudności, jednak jeśli nie potrafimy zrobić tego w garażu, należy wybrać się do serwisu. Pamiętajmy, że regularne troszczenie się o lampy przednie poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy.

Lampy przednie – powody usterek

Należy jednak pamiętać, że przyczyną usterek reflektorów w aucie może być coś innego. Nieodpowiednie odprowadzanie wody może owocować ich parowaniem, które przecież bardzo obniża ich jakość. Lampy przednie będą słabiej działać także, jeżeli uszkodzony będzie odbłyśnik. W podobnych przypadkach najlepszym pomysłem okaże się zakup kolejnego zestawu lamp przednich. W sklepach motoryzacyjnych można kupić zarówno oryginalne podzespoły do danego modelu auta, jak i ich zamienniki.