Nie trzeba zapewne przypominać, jak istotnym elementem każdego samochodu okazują się lampy. To od nich zależy bezpieczeństwo na szosie – nie tylko nocą, ale również w dzień. Jednak część kierowców je zaniedbuje, czego skutkiem mogą być rozmaite awarie. Nie zawsze są szybko zdiagnozowane i naprawione, a to zaś może skutkować bardzo poważnymi wypadkami. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o lampy samochodowe oraz prędko rozpoznać ich ewentualne awarie.
Regulowanie lamp samochodowych
Badania przeprowadzone na polskich ulicach nie dały pozytywnych wyników – zaledwie jeden na stu kierowców posiada prawidłowo wyregulowane lampy samochodowe. Tymczasem takie błędy mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje – źle wyregulowane reflektory niekorzystnie wpływają na innych użytkownicy dróg, zaś ich zasięg bardzo się zmniejsza. Jak temu zaradzić? Często ustawiać lampy samochodowe w stacji diagnostycznej – szczególnie po wymianie żarówki. Nie zapłacimy za to dużo – sporo stacji oferuje tę pomoc bezpłatnie, inne pobierają niewielką opłatę.
Przyczyny awarii lamp samochodowych
Nierzadko jednak przyczyna trudności z lampami w samochodzie tkwi w czymś innym. Efektywność lamp samochodowych znacznie obniża wszak uszkodzony odbłyśnik – w takich sytuacjach musimy go wymienić lub zregenerować. Często przyczyną takiego problemu są również przepalone żarówki czy kurz na szybkach. Część z takich trudności zniknie, jeśli będziemy odpowiednio troszczyć się o pracę lamp. Najczęściej jednak, jeśli dojdzie do nieodwracalnej usterki świateł samochodowych, jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego zestawu. W profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych dostępne są nie tylko oryginalne podzespoły dla konkretnych modeli aut, ale także ich zamienniki.