Serwer hostingowy czy własny – o serwerach www

To, jak niezawodnie i sprawnie działać będzie witryna www zależy przede wszystkim od serwera, na którym ją zainstalowano. Ważne są m.in. następujące parametry: poziom zabezpieczeń, stabilność oprogramowania, przepustowość łączy i rodzaj dysku twardego. Jeszcze kilka lat temu wyjątkowo mnóstwo kłopotów wiązało się niestabilnym oprogramowaniem – serwery hostingowe notorycznie traciły połączenie z internetem, zdarzały się także błędy ich systemów operacyjnych, w rezultacie czego hostowane strony nie były dostępne. Obecnie problemy tego typu udało się prawie całkiem usunąć.

Bezawaryjny hosting serwerów

Udoskonalenie hostingu plików było dobrą informacją przede wszystkim dla klientów biznesowych. Efektywna praca strony firmowej jest bardzo ważna z wizerunkowego punktu widzenia. Klienci, którzy nie zdołali za jej pomocą uzyskać koniecznych informacji na temat firmy bądź skontaktować się z nią, na ogół wybierali ofertę konkurencji. Sytuacja była szczególnie poważna w przypadkach, gdy hosting serwerów miał nagminnie awarie. Współcześnie poziom awaryjności jest znacznie niższy. Jednakże przy wyborze serwera www warto zwrócić uwagę na współczynnik dostępności witryny – powinien on wynosić co najmniej 99%.

Serwer www hostowany czy własny – na który się zdecydować?

Uruchamiając stronę www możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: postawić własny serwer www bądź zdecydować się na usługi firmy hostingowej. Pierwsza możliwość wymaga dysponowania własnym urządzeniem, przystosowania do niego pomieszczenia oraz zatrudnienia ekspertów, a w przypadku samodzielnej pieczy nad serwerem hostingowym – specjalistycznych zdolności. Dlatego przeważnie dużo lepszym rozwiązaniem będzie hosting www. Tym bardziej, że ceny tego typu usług rozpoczynają się już od 100 złotych za rok.