Krótki poradnik o wyborze hostingu

Prowadząc stronę www zazwyczaj nie posiadamy swojego serwera. Jak jednak wiadomo, możemy je po prostu wynająć. Hosting, bowiem tak określana jest oferowana przez wiele przedsiębiorstw usługa, pozwala na wrzucenie dokumentów serwisu na serwer i użyczenie ich odwiedzającym. Hosting kierowany jest do rozmaitych odbiorców – są wśród nich zarówno małe i nieco większe firmy, jak i odbiorcy prywatni, którzy prowadzą witrynę hobbystycznie. Jakie więc typy hostingu znajdziemy na rynku? O jakich rzeczach należy pamiętać zamawiając hosting? Jak znaleźć usługę, która zagwarantuje szybki dostęp do witryny o dowolnej godzinie z dowolnego miejsca?

Hosting – jaki będzie odpowiedni?

Firmy proponują głównie trzy rodzaje hostingu. Najtańszy jest hosting współdzielony, czyli udostępnione miejsce na serwerze. Doskonale sprawdza się on w przypadku witryn z małą ilością użytkowników, ale w razie częściej wyświetlanych witryn może okazać się nieodpowiedni. W podobnych przypadkach dobrze postawić na hosting VPS, z którym otrzymujemy przydzieloną maszynę wirtualną i który jest znacznie pewniejszy od hostingu współdzielonego. Strony wyświetlane przez setki internautów powinniśmy instalować na serwerach dedykowanych – rzeczywistych serwerach, którymi zajmuje się firma świadcząca usługę hostingową.

Hosting – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, który rodzaj hostingu wybierzemy, dobrze zwrócić uwagę na jego cechy. Jakie powinien mieć dobry hosting? Kluczową zaletą będzie bez wątpienia niezawodność – internauci muszą bez kłopotu wyświetlić daną witrynę o dowolnej godzinie. Dla nieprofesjonalnych użytkowników naprawdę istotne będzie także to, żeby eksploatacja systemu serwera nie przysparzała trudności i pozwalała na bezproblemową instalację popularnych programów zarządzania treścią – na przykład WordPressa, Magneto lub Joomli oraz zarządzanie znajdującymi się na serwerze dokumentami.