Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją czynniki, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Zastosowanie tych na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.