Domeny internetowe

Co to jest domena internetowa?

Domena to nazwa, pod którą kryje się posiadana przez daną firmę strona internetowa. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, w tym przypadku strona z wyszukiwarką Google.

Z czego składa się domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna oraz końcówka. Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wybraną przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa firmy lub organizacji. Za nią występuje kropka i rozszerzenie, nazywane również końcówką. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, najczęstszą dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Występują również rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny jest ważnym krokiem w chwili zakładania strony internetowej. Daje on stuprocentową gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie utworzy strony w kupionej domenie.