badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Znaczenie psychologicznych badań wysokościowych

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się tylko zgłębianiem relacji swoich pacjentów z innymi ludźmi. Jak się jednak okazuje, wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy ocenianiu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są między innymi w stosunku do osób chcących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: co obejmują?

Badania wysokościowe tak naprawdę niewiele różnią się od tych, jakim poddawani są kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawą są testy temperamentalne, inteligencji, osobowościowe. Ich znaczącym rozszerzeniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić chociażby zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Z pomocą testów aparaturowych jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się w czasie pracy. Do wykonywania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa w każdym wypadku obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem naprawdę szczera. Przekazywanie fałszywych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do prowadzenia tego typu badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Należy tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o konieczności ich używania zdecydował okulista.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]