Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ten termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem numer PESEL, nazwisko i imię oraz miejsce zamieszkania, lecz również te określane jako dane wrażliwe – na przykład wiadomości o ewentualnych wyrokach, religii oraz chorobach. O ich ochronę warto zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki internetowi ich zdobycie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich współpracowników, pozostałe zaś uzyskują dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, ponieważ po zauważeniu zaniedbań GIODO ma prawo nałożyć poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, lecz w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników administrujących takimi danymi – będą to na przykład pracownicy kadr, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, za pomocą których kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj kończą się tego samego dnia.