Na czym polega leasing i jaki wybrać?

Rozkręcając nawet niewielkie przedsiębiorstwo, często nie mamy pieniędzy na dostarczenie fachowego sprzętu, przydatnego do pracy. Z pomocą przychodzi wówczas praktyczne narzędzie takie jak leasing. Jaki leasing wybrać, żeby być maksymalnie zadowolonym z rozwoju biznesu?

Jaki leasing wybrać? Wyposaż pracowników

Leasing obejmuje niezwykle użyteczne procedury, które wykorzystują do własnych celów na całym świecie setki korporacji i małych zakładów, dostarczając sobie w ten sposób nie tylko wyposażenie biur, ale również firmowe auta. Narzędzie to umożliwia także wyposażyć przychodnie medyczne w urządzenia. Najbardziej istotna zasada leasingu to wydzierżawienie elementów wyposażenia zazwyczaj na okres minimum 24 miesięcy. Wiąże się z tym oczywiście konieczność uiszczania odpowiednich rat.

Jaki leasing wybrać? Kapitałowy czy operacyjny

Wyróżniamy wiele typów leasingu – usługowy, finansowy, zwrotny. 2 najważniejsze mechanizmy różnią się od siebie przede wszystkim formą ewidencjonowania opłat oraz możliwością wykupu przedmiotów po wygaśnięciu umowy. W przypadku leasingu kapitałowego – sprzęty wchodzą w zakres składników majątkowych leasingobiorcy, pojawia się konieczność ponoszenia kosztów tzw. amortyzacji, a po ustaniu umowy – sprzęt przechodzi na własność pożyczającego. Wybierając leasing operacyjny przedmiot nadal jest częścią majątku podmiotu użyczającego, ale podatek VAT jest doliczany do comiesięcznych opłat. Jeśli nie wiemy jakie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne – poprośmy o pomoc profesjonalne podmioty doradcze.