Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Pracownicy wysokościowi wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, wprowadzono konieczność wykonywania szczegółowych badań sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej co najmniej 1 metr nad ziemią

Definicję pracy na wysokości zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na konstrukcjach budowlanych, stropach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania laryngologicznego, neurologicznego oraz okulistycznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku wad wzroku, padaczki lub chorób błędnika. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im częściej – co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, jak również choroby narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]