Druk offsetowy i cyfrowy – jaki wybrać?

Jakie są rodzaje druku?

Najpopularniejszym rozróżnieniem druku jest podział na druk offsetowy i cyfrowy.
W przypadku druku cyfrowego kształt przygotowany do przeniesienia na powierzchnię dostarcza się do maszyny w postaci elektronicznej. Przy użyciu tego rozwiązania nie ma potrzeby produkcji formy drukarskiej, gdyż swoistym jej rodzajem jest sam zapis cyfrowy, przy czym szablon dla kolejnych odbitek możemy dowolnie zmieniać.
W przypadku druku offsetowego niezbędne jest przygotowanie wzorca przed rozpoczęciem produkcji odbitek. Jest to bardzo opłacalne wyjście w przypadku, gdy potrzebujemy uzyskać wiele kopii tego samego szablonu. Ponadto druk offsetowy może być nanoszony na prawie każdym typie materiału.

Który typ druku wybrać?

W sytuacji, gdy zależy nam na wykonaniu druku natychmiastowo , przy czym nie chcemy wielu kopii lub chcemy zachować możliwość edycji szablonu, korzystniejszy dla nas okaże się druk cyfrowy. W ten sposób praktycznie natychmiast otrzymamy potrzebny wydruk nie ponosząc wysokich kosztów. Jeśli jednak nasze zadanie polega na wydrukowaniu bardzo wielu kopii jednego szablonu , uzyskując przy tym jak najlepszą jakość, a przy tym chcemy mieć możliwość druku na wszystkim, lepszy dla nas będzie druk offsetowy.