Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Dowiedz się więcej o drukowanie 3D cena.

Opcja zamówienia druku 3D dowolnego prototypu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest przemysłowa produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na nabycie profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Tymczasem jeżeli potrzeba skorzystania z modelu 3D jest sporadyczna lub w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie druku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach przy opracowaniu planu projektu pojawia się zwykle pytanie: jak wyliczyć cenę wydruku 3D?

Końcowy koszt wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na ostateczną cenę wydruku 3D oddziałuje wiele elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STL lub STEP), na bazie którego można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zlecenia. Częstokroć podmiot zlecający przygotowuje tylko fizyczny model lub szkic projektowy. To powoduje, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa ze względu na potrzebę przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z zastosowaniem skanera 3D. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na ostateczny koszt wydruku to, rzecz jasna, dobór samej technologii druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to głównie od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo lakierowania lub montażu dodatkowych elementów).

Chcesz oszacować koszt druku 3D? Przekaż plik do zleceniobiorcy

Nie można jednoznacznie obliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego postanawiamy wykonać to zlecenie. W tym celu należy przesłać jej plik do wyceny ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i starannie opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru tworzywa oraz odpowiedniej technologii druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]