Co powinny zawierać świadectwa energetyczne budynków?

Mieszkańcy budynków jednorodzinnych z pewnością dobrze zdają sobie sprawę, jak wielkie koszty wiążą się z ogrzewaniem pomieszczeń. Nie powinno więc zaskakiwać, że w czasie poszukiwań kolejnego lokum dla wielu z nas bardzo ważne będą właściwości energetyczne konkretnego budynku. To z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło prawo, w myśl którego sprzedający dom powinien dostarczyć kupującemu świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszelkich sprzedawanych lokali mieszkalnych, zaś jego specyfikę określa prawo. Co wiec musi widnieć na świadectwach energetycznych budynków? I, co najważniejsze, której firmie powierzyć jego wystawienie?

Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których zawarte są informacje na temat ilości energii niezbędnej do ogrzewania budynku. Jest ona obliczana na podstawie porównania liczby energii zużywanej przez dany okres rozliczeniowy do spełnienia potrzeb lokatorów domu. Świadectwa energetyczne budynków szczególnie istotne są dla obiektów wykorzystywanych przez państwowe organy i tych, które są większe niż 500 m2 – w nich świadectwo energetyczne powinno widnieć w punkcie widocznym dla każdego z lokatorów.

Świadectwo energetyczne budynku – jak wybrać firmę?

Jak łatwo się domyślić, świadectwa energetyczne budynków muszą zostać wystawione przez certyfikowanych fachowców. To natomiast sprawia, iż ich znalezienie na pewno nie okaże się kłopotem tak poważnym, jak w sytuacji wielu innych usług – szczególnie, iż oferujące je przedsiębiorstwa działają we wszystkich większych miastach. Znacznie istotniejsze będzie bowiem to, by nie zapominać o tym, by znaleźć fachowca w odpowiednim czasie. Świadectwo energetyczne budynku ważne jest wszak jedynie przez dekadę – później musimy wykonać je ponownie.