Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Dowiedz się, kto oferuje badania kierowców Bielsko

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]