Badania operatorów – na czym polegają?

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, kliknij w to miejsce

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek ten regulacje nakładają również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu robienie tego rodzaju testów jest obowiązkowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Najczęściej są to 3-4 lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]