Właściwa pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo założone boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, ale również idealnie wypełnia swoje zadanie w czasie rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, więc niezbędne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma typ trawy, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj gleby, wymaga dokładnej, właściwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej jest zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a także dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co daje jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również zasilać nawozami, jednak wszystko to nie wystarczy, konieczne jest wykonywanie zabiegów takich jak piaskowanie, wertykulacja, aeracja, włókowanie, dosiew trawy, walcowanie czy wymiana trawnika. Pojęcia te z pewnością niewiele mówią laikom, rozsądniej więc zadanie to powierzyć fachowcom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana murawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa wymaga dużo więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą odpowiednich maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe części murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie można także zapomnieć o regularnym przycinaniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, właściwych narzędzi, a także wiedzy, kiedy je stosować. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie jedynie profesjonaliści.