Stawianie oczek wodnych

Oczka wodne zazwyczaj kojarzą się nam z wielkimi ogrodami lub parkami. Tymczasem bez żadnego problemu można założyć je samodzielnie przy swoim domu. Małe zbiorniki wodne nie potrzebują wielkiej przestrzeni ani wyszukanych warunków. Zadbane i otoczone pięknymi roślinami będą doskonałą ozdobą ogrodu, która pozwoli milej spędzać w nim czas.

Co jest istotne przy budowaniu oczek wodnych?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak się zdaje. Przy pewnej dozie chęci i pracy można stworzyć w swoim ogrodzie piękne miejsce w sam raz do odpoczynku. Aby móc się nim długo cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej odpowiednim miejscu i przy użyciu najlepszych budulców. Niezwykle ważne jest wybranie właściwego terenu i optymalne przygotowanie go pod wykopanie zbiornika. Trzeba pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu dna i granic. Uszczelnianie oczek wodnych to podstawa bezpieczeństwa i skuteczności ich zakładania. Jeżeli w naszym ogrodzie jest zbyt mało miejsca, aby stworzyć własne oczko wodne o optymalnej wielkości, istnieje możliwość, aby wykorzystać gotową formę. Wówczas specjalne uszczelnianie nie jest konieczne.

Rośliny idealne dla oczek wodnych

Nie sposób wyobrazić sobie oczka wodnego pozbawionego otoczenia pięknych roślin. Ich właściwe dopasowanie i zaaranżowanie nie jest tak łatwe, jak się zdaje. Rośliny cechują się bowiem różnymi wymaganiami i trzeba zapewnić im konkretne warunki. To dlatego oczka wodne najczęściej posiadają wielopoziomowe półki, na których oparcie mogą znaleźć wodne kwiaty. Odpowiednie przystosowanie oczka jest istotne, ponieważ to właśnie flora pomaga zachować w nim równowagę biologiczną. Ocieniając wodę, zapobiega jej zbytniemu ogrzewaniu, przy okazji ją natleniając.