Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, warto zdecydować się na jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że ogród będzie wyglądał wspaniale. Wymaga to jednak dużej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie więc zlecenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – czasem nietrafione – próby aranżowania bądź pielęgnacji ogrodu.

Aranżacja ogrodów nie jest łatwa – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby i roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i w związku z tym które można nasadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących choćby odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Ważny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale zachwycał swym wyglądem. Sporych zdolności wymaga również zrobienie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najistotniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale też prawidłowo wpasować do niej inne elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż naturalnie piękny trawnik, zachwycające kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednakże dać im klimatyczną oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schody. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc bez zadeptywania trawnika, a także podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich szerokość oraz układ, a także wszelkie pozostałe elementy wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dobrać do stylistyki domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które są w tym specjalistami.