W jakich wnętrzach sprawdzą się drzwi drewniane?

Choć na rynku znajdziemy mnóstwo drzwi wykonanych z najróżniejszych materiałów (między innymi z metalu oraz tworzyw syntetycznych), to największym zainteresowaniem producentów i kupujących szczycą się wciąż drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to zaskakiwać, bo ich wszystkie atuty powodują, iż będą doskonałym rozwiązaniem zarówno tam, gdzie liczy się wygoda, jak i w pomieszczeniach, gdzie ważniejsze są walory estetyczne. Odpowiednio wyprodukowane drzwi drewniane będą wszak wytrzymałe i doskonale się prezentują, a ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych trudności. Jak więc wytwarzane są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich zakupie?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do wyrobu drzwi bywają wykorzystywane różne gatunki drewna. Najczęściej rzecz jasna używane jest drewno sosnowe, które jest dość wytrzymałe, zaś oprócz tego niedrogie, niezbyt ciężkie i niesprawiające trudności przy przygotowaniu. Oprócz tego wykorzystywane są zwłaszcza inne gatunki europejskie – między innymi dąb oraz buk. Rysunek drewna z sosny nie pasuje niestety do niektórych pomieszczeń – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych z Europy, jak i z innych części świata. Określają one charakter konkretnego egzemplarza i pozwalają na dostosowanie go do różnych mebli lub dekoracji.

Różne modele drzwi drewnianych

Drzwi drewniane bywają chętnie kupowane także ze względu na to, że (w przeciwieństwie do modeli wykonanych z materiałów syntetycznych) mogą być montowane także w klasycznie zaaranżowanych pomieszczeniach oraz podczas renowacji obiektów dodanych na listę zabytków. Dla części kupujących naprawdę istotne będzie też to, że drzwi drewniane można wykonać według wskazówek klienta, dostosowując je do jego gustów oraz cech przestrzennych mieszkania – a to będzie oczywiście niemożliwe dla drzwi z metalu lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.