Dają Ci wspaniały nastrój, a dodatkowo okazują się doskonałymi źródłami ciepła – szczególnie, gdy wspomagają kaloryfery. Nic więc zaskakującego, że mieszkańcy domów z roku na rok częściej stawiają na na kupno kominka – tym bardziej, że w katalogach współczesnych producentów znajdziemy wersje, które z łatwością wkomponujemy w aranżację nawet najbardziej nieszablonowego pomieszczenia. Jak więc kupować kominki?O jakich rzeczach należy pamiętać?
Zwykłe kominki
Takie kominki okazują się niezastąpione, gdy zależy nam na stworzeniu atmosfery – nic przecież nie zastąpi bliskiej styczności z ogniem oraz dźwięków płonącego drewna. Niestety, wśród dostępnych typów kominków, propozycje z otwartym paleniskiem nie wypadają najlepiej kiedy mowa o efektywności – wykorzystują jedynie dwadzieścia procent energii.
Kominki magazynujące ciepło
Okazują się trochę bardziej kosztowne od omówionych przed chwilą kominków, nie dają też możliwości, by w pełni obcować z ogniem, bo ognisko przysłonięte jest grubą szybą. Okazują się natomiast lepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie efektywność, bo wykorzystanie energii równa się w ich przypadku aż 80% – dzięki warstwie żeliwa jest ona przechowywana, a potem powoli uwalniania.
Kominki do grzejników
Kominki z systemem wodnym to idealne dodatek do instalacji CO – woda zostaje w nich podgrzana do wysokiej temperatury, a później skierowana do kaloryferów. Tego typu kominki da się użyć także do ocieplenia wody użytkowej, przez co okazują się jednym z najoszczędniejszych urządzeń.