Fotele biurowe – dlaczego są tak ważne?

Po kilku godzinach siedzenia przed komputerem mogą nas boleć plecy. Szczególnie istotne rzecz jasna są ćwiczenia, ale także to nie zadziała, jeśli przed biurkiem siedzimy na niewygodnym fotelu. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na fotelach biurowych – dają wszak pewność tego, że kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka rzutują też na samopoczucie pracowników – ich odpowiednie dobranie owocuje wyższą skutecznością i wzrostem kreatywności załogi. Jak więc wybierać fotele do pracy przy komputerze? Jakimi następstwami może grozić chybiony wybór tego rodzaju foteli?

Fotele do pracy przy komputerze – pamiętaj o regulacji podłokietników oraz siedziska

W większych biurach nadzwyczaj ważna jest funkcja regulacji położenia siedziska, zagłówka i podłokietników krzeseł przeznaczonych do pracy przy biurku. Należy bowiem mieć świadomość, iż będą z nich korzystać ludzie o różnym wzroście – niżsi będą skarżyć się na ból kończyn dolnych spowodowany ich złym ułożeniem, wyżsi z kolei na ból pleców po godzinach siedzenia na fotelach z źle wyprofilowanym oparciem. Znacząca jest także równowaga całego fotela do biurka. Zagwarantuje ją właściwa budowa podstawy – zwłaszcza taka pięcioramienna. Podczas wykonywania pracy przy komputerze przydatne będą też podłokietniki, gdyż zdecydowanie ułatwią pisanie, choć są użytkownicy, wolący fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia wypada zdecydować się na fotele, w których łatwo można wymienić kółka będące często psującą się ich częścią.

Nieprzemyślany dobór foteli do biura – jakie mogą być konsekwencje?

Najpoważniejszymi schorzeniami wynikającymi z nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy przy komputerze są przede wszystkim bóle kręgosłupa – zarówno na odcinku krzyżowym, jak i między łopatkami. Wypada poza tym nadmienić, że schorzenia mogą dotykać też rąk – zwłaszcza przy braku lub niewłaściwym poziomie podłokietników. Nie zapominajmy też, iż nawet właściwie dobrany fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – pracę przed komputerem należy regularnie przeplatać kilkuminutową gimnastyką.