Zastosowanie koloidów srebra w medycynie

Silnie rozcieńczone srebro, które połączono z białkiem lub żelatyną to substancja , który nazywamy kolargol. O wiele częściej jednak zamiast właściwego określenia preparat ten określa się mianem srebro koloidalne. Stosowane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Sięga po nie wiele działów medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Atrybuty antybakteryjne srebra koloidalnego przełożyły się na to, że jest ono używane w medycynie. Wyjątkowo często sięga po nie dermatologia oraz okulistyka, znacznie rzadziej stosują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra używane są jako środek do użytku zewnętrznego. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze przyczyniają się do tego, że po koloidy srebra sięga się wówczas, gdy mogą rozwinąć się zakażenia o podłożu grzybicznym czy bakteryjnym. Srebro koloidalne jest bowiem świetnym środkiem antyseptycznym. W medycynie wykorzystuje się je w postaci kropli (w okulistyce) bądź maści (w dermatologii).

Kiedy mogą być wykorzystywane koloidy srebra?

Koloidy srebra stosuje się w leczeniu ciężko zabliźniających się oparzeń, ran i owrzodzeń. W aptekach dostępne są suplementy diety, w których zawarte jest srebro koloidalne – mogą być wykorzystywane przy przeziębieniu oraz grypie, także jako leki wspomagające leczenie anginy, kaszlu czy zapalenia oskrzeli. Niezwykle często srebro koloidalne jest używane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je stosować w przypadku trądziku, łuszczycy, egzemy, najróżniejszych postaciach grzybicy oraz przy łojotoku. Koloidy srebra okazują się skuteczne w stanach zapalnych jelita grubego oraz pęcherza moczowego. Można je zażywać także przy grypie żołądkowej. Zanim rozpoczniemy stosować preparaty, w których znajduje się srebro koloidalne, należy skontaktować się z lekarzem, przede wszystkim w przypadku preparatów do użytku wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekroczyć maksymalnej dziennej dozy, która jest wyjątkowo mała i stanowi tylko 0,014 mg na każdy kilogram naszej wagi. Srebro koloidalne możemy dodawać także do płukania ubrań, a także używać w celu niwelacji nieprzyjemnego zapachu potu.