Samoodkażające się powierzchnie i preparaty hydrofobowe, czyli nanotechnologia

Nanotechnologia, która kojarzy się z nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystywanymi w przemyśle czy medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w codziennym życiu. Nanocząstki obecne są w dzisiejszych czasach przykładowo w środkach czyszczących oraz impregnatach.

Nanotechnologia – impregnaty hydrofobowe

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych, które zabezpieczają praktycznie każdą powierzchnię przed wodą, a także różnego typu zanieczyszczeniem. W impregnatach obecne są nanocząstki o wiele mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, dzięki czemu przenikają one głęboko i stanowią bardzo skuteczną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko odpycha wodę, skutkiem czego ochrania przed korozją bądź wykwitami wapiennymi, ale także zabezpiecza podłoże przed działaniem promieniowania UV. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, czyli umożliwia ona materiałom “oddychać”.
Warstwą hydrofobową zabezpiecza się tekstylia, szyby, lakier samochodowy, drewno i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak elewacje budynków, fugi, kostkę brukową lub beton.

Nanotechnologia – innowacyjne preparaty czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również do produkcji środków czyszczących. Mikroskopijne cząsteczki obecne w tych preparatach nadzwyczaj skutecznie oczyszczają powierzchnię, gdyż głęboko w nią wnikają. Środki te wspaniale dają sobie radę z usuwaniem nawet najtrudniejszych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych naleciałości w piekarniku czy zacieków z kamienia. Ponadto w środkach czyszczących obecne są nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój pleśni, roztoczy i grzybów.
Środki czyszczące wytwarzane z użyciem nanotechnologii nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu nie posiadają również drażniącego zapachu. Są to preparaty ekologiczne, mogą być więc używane nawet na powierzchniach pozostających w kontakcie z żywnością, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą takich produktów są neutralizatory woni przeznaczone do samochodu, domu lub wyposażenia dla zwierząt – legowisk oraz kuwet.