Wilgoć bywa niebezpieczna dla prawie wszystkich surowców. Na tekstyliach pojawiają się się przez nią grzyby i glony, które w krótkim czasie powodują, że materiał okazuje się się niezdatny do wykorzystania. Równie groźna może okazać się także dla metalu – znacznie przyspiesza wszak rdzewienie. To dlatego istotne będzie to, aby chronić powierzchnie wrażliwych przedmiotów przed jej niekorzystnym działaniem. Pozwalają na to najróżniejsze preparaty impregnujące, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne. Jak zatem wybrać ten, który spełni nasze potrzeby? Jaka powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym powinniśmy pamiętać przy jej poszukiwaniach?
Powłoka hydrofobowa dostosowana do surowca
Jak nietrudno się domyślić, powłoka hydrofobowa musi być przystosowana do materiału, który ma chronić. Odmienne substancje mają preparaty stworzone do stali, pozostałe natomiast do zabezpieczenia tkanin. Szczęśliwie w sklepach znajdziemy wiele rozmaitych preparatów – od tych zabezpieczających tekstylia, przez powłoki hydrofobowe do drewna, aż po powłoki, które możemy wykorzystywać na powierzchniach ceramicznych. By okazały się efektywne, powinniśmy oczywiście wiedzieć, że trzeba nakładać je na czyste i suche powierzchnie – w przeciwnym razie nie będą bowiem efektywne.
Powłoka hydrofobowa – efektywność
Powłoki hydrofobowe wytwarzane są dziś z innowacyjnych składników. Najlepiej postawić na produkty opracowane w myśl nanotechnologii – generujące niewielkie warstwy substancji, która zatrzymuje wilgoć. Innowacyjne powłoki hydrofobowe powinny być również w stu procentach odporne na wpływ promieni ultrafioletowych, ponieważ wiele chronionych materiałów jest zwykle wystawionych na ich działanie. To spowoduje również, iż tkaniny, na które zostanie zaaplikowana powłoka hydrofobowa będą chronione przed blednięciem powstałym w wyniku promieniowania słonecznego.