Kompatybilność elektromagnetyczna jest naprawdę istotna dla wszelkich systemów elektronicznych. Mówi ona, że konkretny układ jest w stanie pracować w sąsiedztwie pozostałych, nie powodując jednocześnie zaburzeń ich pracy oraz nie będąc podatnym na zaburzenia, które one emitują. Kompatybilność elektromagnetyczną bada się w specjalnych laboratoriach, a wyniki takich badań pozwalają wprowadzić potrzebne modyfikacje. Podobnych problemów możemy na szczęście uniknąć odpowiednio projektując układ pod względem kompatybilności. Do tego wszak potrzebne są właściwie umiejętności, a te możemy przyswoić podczas rozmaitych kursów – między innymi high speed design.
Na czym opiera się high speed design?
W języku informatyki high speed design to tworzenie płytek drukowanych dla szybkich magistral. Takie płytki, jak wiadomo, są bardzo narażone dla zaburzenia generowane przez inne, a ponadto mogą również same je generować. Z tego powodu tak istotne okazuje się to, by tworzący je elektronicy działali w zgodzie z założeniami EMC, które opanują na specjalistycznych kursach – organizowane są one na przykład w Krakowie.
High speed design – kto powinien wziąć udział?
Podczas tego typu szkoleń opisywane są wszystkie zagadnienia związane z EMC płytek drukowanych w szybkich magistralach. Uczestnicy dowiadują się, jak terminacja i prowadzenie ścieżek rzutują na EMC i siłę sygnału, jaka ilość warstw będzie najlepsza oraz jak ustrzec się problemów przy prowadzeniu ścieżek. Kursanci takich kursów powinni posiadać podstawową wiedzę techniczną, a ich organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne materiały naukowe. Po ukończeniu kursu uczestnicy zdobywają zaś dyplom potwierdzający zdobyte podczas niego kwalifikacje.