food pairing

Kochasz gotować? Zapisz się na kurs food pairingu

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń smaków, nie znaczy to, że łączenie ze sobą produktów, które pozornie wcale się wykluczają, nie może dać ciekawych i, co ważne, smakowitych wyników. Odkrywamy to raz za razem. Silne oddziaływanie na nasz smak miało bezsprzecznie pojawienie się na rynku nieosiągalnych dotąd w Polsce produktów spożywczych oraz otworzenie się na odmienne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem raczej już nie dziwi. Ci, którzy zasmakowali w tych niecodziennych fuzjach smakowych chętnie inicjują własne próby i na własną rękę próbują jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. By te jednak przyniosły pozytywne skutki, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – mieszanie smaków w harmonijną, nietuzinkową całość

Chcąc, żeby nasze kulinarne eksploracje naprawdę okazały się powodem ekscytacji i pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, wystarczy działać zgodnie z normami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są zaledwie instrukcjami, o których trzeba pamiętać, żeby aromaty mieszają się w nietuzinkową, ale harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uchodzą za kompletnie od siebie odmienne. Wszystkie zasady food pairingu są jednakże bardzo przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie proporcji konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, lecz też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na instynkcie oraz sporej wyobraźni

Food pairing wymaga dużej fantazji i instynktu, jednak to nie one okazują się najistotniejsze. Dużo bardziej jest istotna znajomość ilości poszczególnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi składnikami. Zatem dobrą decyzją będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – tym bardziej, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Adres firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]