Pośród dyscyplin uprawianych zimą, jedną z najczęściej wybieranych jest łyżwiarstwo. Jest to sport, który wciąga ludzi w każdym wieku – dużych i małych. Na lodowej tafli można więc znaleźć tak osoby dojrzałe z kilkulatkami, jak i nastolatków – sport przecież nie zna granic wiekowych. Należy pamiętać o tym, iż jazda na łyżwach nie ogranicza się tylko do jednego rodzaju – wyróżnia się jazdę figurową, wyścigi łyżwiarskie, hokej… Oprócz tego to, jaki rodzaj łyżew należy użyć, aby uprawiać łyżwiarstwo, będzie zależało też od indywidualnych wymagań sportowca, jego możliwości fizycznych oraz tego, czy spotykamy się z zawodowym łyżwiarzem lub też hobbystą.
Które więc łyżwy będą właściwe?
Sposobem na sukces jeżdżącego na łyżwach jest wybór odpowiednich łyżew. Każdy, kto uprawia ten sport jest świadomy, że nie można iść na pierwsze lepsze zawody lub pokaz w łyżwach, w jakich się wcześniej nie trenowało. Zasada jest bardzo podobna do zakładania nieużywanego obuwia w czasie Sylwestra czy podobnych zabaw, na których się tańczy. Jest wysokie prawdopodobieństwo, iż nogi będą obolałe, w wyniku czego tancerz – czyli w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie mógł brać udziału w kolejnych zawodach czy pokazach. Łyżwy powinno się także właściwie dobrać do typu dyscypliny – mamy wszak do wyboru typowe figurówki, a więc miękkie łyżwy skórzane o atrakcyjnym wyglądzie, jakie pozwalają na robienie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, pozwalające na ściganie się, jak również łyżwy hokejowe, które perfekcyjnie usztywniają kostkę i zabezpieczają nogę przez kontuzjami.
W jaki sposób troszczyć się o łyżwy?
Żeby łyżwy posłużyły osobie kochającej sport przez dłuższy czas, muszą zostać właściwie zabezpieczane. Przede wszystkim, powinno się je systematycznie ostrzyć oraz zabezpieczać je w sposób, który uchroni przed korozją. Nie powinno się zatem trzymać łyżew w wilgotnym miejscu, ponieważ mogłoby to spowodować, że nie będą się całkiem do niczego nadawały w następnym sezonie.