Rower stacjonarny to najlepsze wyjście dla osób, które nie mają chwili na treningi poza domem, a pomimo tego chcą wypracować dobrą kondycję. Jego atuty są podobne do tych, które daje nam zwykły rower – może podnieść formę oraz wymodelować mięśnie kończyn dolnych i lędźwi. Poza tym nie stwarza niebezpieczeństwa wypadków, możemy jeździć na nim w każdych warunkach i umożliwia wykonywanie treningów trwających tylko mniej niż kwadrans – o ile, oczywiście, używamy go nie na siłowni, a w swoim domu. Nic więc zaskakującego, że jest coraz częściej wybierany.
Rower stacjonarny – konstrukcja
Na rynku znajdziemy trzy podstawowe typy rowerów stacjonarnych – mechaniczne, na magnes oraz na elektromagnes. Mechaniczne wyróżniają się najniższą ceną, ale nietrudno też je zepsuć. Rower stacjonarny z magnetycznie generowanym tarciem jest trochę droższy, lecz jednocześnie bardziej wytrzymały i komfortowy. Rowery tego rodzaju posiadają też często licznik, który ułatwi organizowanie treningów – zapamiętuje spaloną energię, „przebyte” kilometry puls i pozostałe parametry.
Ile wydamy na rower stacjonarny?
Profesjonalny rower stacjonarny będzie dużym wydatkiem. Na szczęście w domowych warunkach często nie będzie on potrzebny – bez problemów zda egzamin rower wyposażony tylko w najważniejsze funkcje. Podstawowe wersje znajdziemy już za mniej niż trzysta PLN, a za dwa razy większą kwotę sprzedawane są modele z licznikiem i innymi, przydatnymi akcesoriami.