Zakładanie gabionów

Kamienny mur to bardzo piękne rozwiązanie, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jego budowa okazuje się bowiem dość skomplikowana, a cena potrafi bardzo nadwyrężyć nasze finanse. Szczęśliwie jednak, ci, którzy zamierzają właśnie tak wytyczyć granice swojej działki, mogą postawić na ciekawą inną opcję. Są to gabiony, które wyglądają nie mniej efektownie, a są znacznie tańsze oraz wykazują mniej skomplikowaną konstrukcję.

Czym są gabiony?

Gabiony to metalowe klatki, do których nasypywany jest rozdrobiony kamień. Z początku były wykorzystywane jako budowle zapobiegające erozji stoków oraz w konstrukcjach wodnych. Później dostrzeżono również ich niezwykły wygląd, dzięki któremu trafiły do ogrodów i na prywatne posesje.

Wkomponowanie gabionów w otoczenie

Ogromną zaletą gabionów jest ich uniwersalność. Z łatwością wkomponujemy je w wystrój każdego miejsca – zapełniające je kamienie możemy wybrać mając na względzie to, jak prezentuje się okolica. W połączeniu z niskimi kosztami ich wytworzenia, sprawia to, że gabiony chętnie wybierają właściciele domów jednorodzinnych.

Wytrzymałość gabionów

Prosta konstrukcja gabionów powoduje, że są nadzwyczaj wytrzymałe na zniszczenie. Można wykorzystywać je także w ekstremalnych warunkach – przez lata służyły wszak do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom obszarów leżących pod urwiskami. Nie wymagają częstych napraw, a zatem warto zdecydować się na nie na działce.