Współczesne drogi – z czego są zrobione?

Czasy problemów z drogami w Polsce szczęśliwie już się skończyły, a my mamy szansę jeździć po zadbanych szosach. W ogromnej mierze jest to niewątpliwie efekt coraz lepszego wykonania, ale najistotniejsze okazują się materiały, z których dziś buduje się drogi. W odróżnieniu od tych wykorzystywanych przed laty, współczesne surowce nawet po dziesięcioleciach nadal mają pierwotne właściwości, sprawdzając się we wszystkich warunkach. Jakie więc surowce najchętniej stosują dziś drogowcy?

Solidne drogi bitumiczne

W roli nawierzchni dróg profesjonaliści wykorzystują dziś innowacyjne materiały, które nie zawsze okazują się zwykłym asfaltem. Jedną z nich jest Safegrip, który spełnia różne funkcje – jest wierzchnią warstwą, a jednocześnie izoluje głębsze warstwy od deszczu. Jego położenie nie sprawia żadnych trudności oraz nie wymaga użycia wysokiej temperatury. Z uwagi na to, iż nie pęka, jest używany w najróżniejszych drogach – od placu zabaw aż po często uczęszczane arterie.

Drogi piaszczyste – jak je utwardzić?

Przy budowaniu ścieżek dla rowerzystów w lasach lub alejek w parkach bitumiczna niewierzchnia nie zawsze się sprawdza, gdyż ciężko dopasować ją estetycznie do naturalnej okolicy. Szczęśliwie istnieją metody, które pozwalają na ich utwardzenie. Najefektywniejszą z nich jest Stabicol CE, który po aplikacji z wodą utwardza ziemię i zapobiega jej rozsypywaniu. Jest to zarazem technika całkowicie ekologiczna, a piasek możemy później zastosować ponownie.