W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozrostu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które części budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie fundamenty, balkony, dachy, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, by planowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych czy taśm PVC. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.