Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Ochrona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu zlecić realizację izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zlecić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danej sytuacji. Wszak użycie adekwatnych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest także szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów także wypada powierzyć profesjonalistom, bo nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.