Szalunki – gdzie się je stosuje?

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki stropowe

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość inwestorów i wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna lub metalu, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty na co dzień parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi oraz inwestorów, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]