Sklep z pompami próżniowymi

Pompy próżniowe to urządzenia, dzięki którym możemy usunąć powietrze z zamkniętych układów. Często używa się ich w najróżniejszych dziedzinach gospodarki, zaś ich konstruktorzy opracowali do tej pory kilka rodzajów, wśród których wszystkie mają trochę odmienne zastosowania. Jak konkretnie pracują? Gdzie najczęściej spotkamy pompy próżniowe?

Pompy próżniowe – jak pracują?

Pompy próżniowe w celu wypompowania gazu z z określonego układu wykorzystują podciśnienie. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, której wskaźnikiem jest objętość gazu, którą są w stanie w danym czasie usunąć. Ważne jest także maksymalne ciśnienie, które mogą wyprodukować.

Pompy próżniowe – jakie typy wyróżniamy?

Z uwagi na różnorodność ich zastosowań, powstało wiele typów opisywanych maszyn. Zwykle wytwarzane są pompy próżniowe objętościowe, jonowo-sorpcyjne, jonowe oraz adsorpcyjne. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się natomiast ssawy tłokowe lub membranowe.

W jakich miejscach pracują pompy próżniowe?

Najpopularniejszym zastosowaniem pomp próżniowych okazują się systemy klimatyzacyjne, gdzie nie tylko są jednym z kluczowych elementów ich konstrukcji, ale też stosuje się je podczas ich naprawy. Pompy próżniowe spotyka się także w maszynach drukarskich, w aparaturach szpitalnych lub wytwórstwie tworzyw sztucznych. Bardzo często wykorzystywane są również w rolnictwie, pełnią bowiem funkcję istotnego elementu systemów udojowych. Należy poza tym zaznaczyć, że urządzenia tego typu bywają ważną częścią wyposażenia ośrodków badawczych.