Ścieżki rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

W polskich miastach tworzy się bardzo dużo ścieżek rowerowych, ale i tak nie możemy sprostać pod tym względem na przykład Stanom Zjednoczonym. Sprawdźmy z jakich tworzyw powinny być wyprodukowane ścieżki rowerowe, aby były całkowicie wygodne dla wszystkich rowerzystów.

Czym wyróżniają się komfortowe ścieżki rowerowe

Dobrze zaprojektowana ścieżka powinna być oddzielnym pasem, po którym odbywa się wzmożony ruch jednośladów, wytyczonym symbolem roweru. W Polsce zazwyczaj wykonana jest z kostki brukowej, co może być niebezpieczne, bo taka budowa wywołuje częstsze wywrotki. Nie ulega wątpliwości, że częściej używane w państwach unijnych jest stabilne podłoże o szorstkiej strukturze. Należy zwrócić uwagę, że ścieżki rowerowe są bardzo często uczęszczane, zmagają się z ogromnym natężeniem ruchu. Wytrzymałość na czynniki mechaniczne, a także negatywne uwarunkowania atmosferyczne, takie jak: ekstremalna temperatura, czy wskaźniki dużo poniżej zera, intensywny deszcz, lód, zamarzanie, są kluczowym elementem przy selekcjonowaniu komponentów ścieżki.

Ścieżki rowerowe – najpopularniejsze komponenty powierzchni

Powłoka z piasku kwarcowego, którą pomalowane są profesjonalne ścieżki rowerowe, eliminuje ewentualne wypadki i znacząco podnosi wygodę uczestników ruchu. Używana jest zwykle na podłożu bardzo stabilnym. Popularna jest też stworzona z barwionych żywic nawierzchnia drogowa, której parametry hydroizolacyjne są doskonałym pomysłem. Ścieżki zrobione z najczęstszego na naszych terenach polbruku wcale nie występują w innych krajach.