Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Sprawdź, gdzie nabyć okna zabytkowe

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te produkowane obecnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze wpływa także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, a to powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, jaki posiada mnóstwo atutów, ale potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga najwyższych umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać wysokie kary.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]