Ręcznie formowana cegła klinkierowa

Cegła to jeden z najlepszych surowców w budownictwie. O jej dobrych stronach można by mówić naprawdę długo – jest dość mało kosztowna, nadzwyczaj wytrzymała oraz gwarantuje dobrą izolację termiczną. Mnóstwo dziś wytwarzanych cegieł jest produkowanych metodami przemysłowymi. Dużo obniża to ich koszty, ale skutkuje to też tym, że każda cegła wygląda bardzo podobnie. To zaś nie zawsze podoba się miłośnikom oryginalnych rozwiązań – nie może zatem zaskakiwać, iż ostatnio coraz większe jest zainteresowanie cegłami ręcznie formowanymi.

Cegła ręcznie formowana – walory estetyczne

Przyczyną, dla której cegła ręcznie formowana jest tak chętnie wybierana okazuje się przede wszystkim estetyka. Dzięki temu, że każda sztuka jest dziełem człowieka, wszystkie wyglądają zupełnie inaczej, co spodoba się wszystkim, którym zależy na oryginalności. Cegły ręcznie formowane są często produkowane z gliny lessowej, którą charakteryzuje ładniejszy kolor niż cegły z gliny iłowej – od czerwieni aż po ciemną żółć.

Inne silne strony cegły ręcznie formowanej

Cegła ręcznie formowana okazuje się oprócz tego bardzo długowieczna – pod tym względem wypada korzystniej niż maszynowo wyrabiane produkty niższej jakości. Lepiej też izoluje wnętrze domu, zapewniając komfort termiczny o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to również doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność – jest to surowiec oddychający, więc może wchłonąć aż 10% wody z wnętrza. Na koniec warto wspomnieć, iż cegła ręcznie formowana nie jest znacznie droższa od produktów produkowanych maszynowo.