Nawierzchnie drogowe – jakie się dziś stosuje?

Jakość dróg zależna jest tak od wykonania, jak i zastosowanych do tego surowców. Te, które używane są dziś w naszym kraju, zupełnie nie przypominają nawierzchni drogowych sprzed lat. Są one znacznie solidniejsze, co w ogromnej mierze wpływa na wygodę podróży, zaś ich aplikacja odbywa się znacznie prędzej niż kiedyś. To dzięki nim współczesne drogi rzadziej się uszkadzają, a my możemy bez problemów poruszać się po całym kraju. Jakie więc materiały stosują dziś inżynierzy? Na jakich zasadach one polegają?

Bitumiczne nawierzchnie drogowe

Nowoczesne nawierzchnie drogowe często pełnią różne role na raz – są warstwą górną oraz oddzielającą. Wśród nich warto wspomnieć w szczególności nawierzchnię drogową Safegrip, która będzie wytrzymała i bezpieczna we wszystkich sytuacjach. Drogowcy często również wybierają nawierzchnię Microdeck – jest to technika cechująca się prostotą aplikacji i naprawdę solidna, a jednocześnie gwarantująca użytkownikom szosy optymalną przyczepność.

Szczeliny w nawierzchniach drogowych

Na mostach czy niektórych placach wymagane będzie użycie dylatacji, bo zminimalizują wibracje będące skutkiem jazdy samochodów. Ze względu na bezpieczeństwo kierowców korzystających z mostu, dylatacyjne nawierzchnie drogowe muszą być najwyższej jakości – plastyczne oraz wytrzymałe. Jedną z nich jest Rubi-Joint, która doskonale przenosi ruchy poziome, jak i poziome, a dzięki temu gwarantuje dobre działanie części tych obiektów.