Kiedy projekty domów mogą zostać uznane za projekty domów energooszczędnych?

Uzyskaj więcej szczegółów o projektach domów energooszczędnych

Od pewnego czasu bardzo dużo uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii. Świetnie wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest zaliczanych jest do nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii zawsze oznacza niższe rachunki. Właśnie z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które dzisiaj cieszą się ogromną popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy budynek może być uznany za energooszczędny?

Podstawą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą straty ciepła. Z jakiego powodu tak jest? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, aby wydatki na ogrzewanie nie były zbyt wysokie, koniecznie trzeba wybudować dom o dość niewielkiej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest też od kształtu domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają także okna. W domach energooszczędnych nie należy montować ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak zawsze potencjalnymi miejscami, przez które ciepło może opuszczać dom. Takie wielkie okna można wykorzystywać jedynie od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona. Absolutnie zakazane jest w domach energooszczędnych umieszczanie bardzo dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, muszą zdecydować się na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wykonane z drewna gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy drewniane również mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko zależy wszak od zaprezentowanych wyżej elementów. Decydując się na odpowiedni rozmiar, odpowiednią bryłę nieruchomości i prawidłowo rozmieszczone okna, można mieć pewność, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Adres firmy:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]