Izolacja pionowa i pozioma – z jakiego powodu trzeba je wykonać?

Każdy, kto ma w planach budowę domu, pragnie, aby możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie jest to jednak możliwe, jeśli nie będzie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja świetnie ochrania przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, że są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, którą wypełnia

Jednym z objawów nieodpowiednio wykonanej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dochodzą puchnące tynki oraz wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół pojawiają się w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy naprawdę często obserwuje się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu niewielkiego choćby znaczenia czy chodzi o budynki nowe, czy te stare. By zrekonstruować źle wykonaną lub brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około 10 nawiertów położonych na skos. Następnie wykonane wloty trzeba wypełnić stosując do tego celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, przez co skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wilgoci w górne części ściany. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, niezbędne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu trzeba najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace zostaną przeprowadzone prawidłowo, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.